ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

ایمیل یا نام کاربری
رمز عبور
مرا بخاطر داشته باش
 زبان فارسی English Language
  • آبان
  • آذر
  • اردیبهشت
  • اسفند
  • بعد از ظهر
  • بهار
  • بهمن
  • تابستان
  • تیر
  • جمعه
  • خرداد
  • دی
  • روزهای اول هفته
  • روزهای تعطیل
  • روزهای غیرتعطیل
  • زمستان
  • شب
  • شهریور
  • صبح
  • فروردین
  • مرداد
  • مهر
  • پاییز
  • پنجشنبه
  Close 
13/12/2018
14/12/2018
  • آب میوه جات
  • بستنی
  • دسریجات
  • رستوران
  • میان وعده ای
  • کافی شاپ
  Close 
جاذبه های گردشگری

جاذبه های گردشگری (11)

لیست کاملی از جاذبه های گردشگری را در بخش های مختلفی نظیر مکانهای توریستی، فرهنگ ها، غذا ها، موزه ها و سوغاتی ها را در گردشگر برایتان آماده کرده ایم تا قبل از سفرتان اطلاعات کاملی داشته باشید و از سفرتان لذت ببرید.

زیربخش ها

مکان های توریستی

مکان های توریستی (11)

در این بخش مکان های توریستی که بیشترین بازدید و جذب گردشگر را دارند برایتان آماده کردیم تا در طول سفر خود بدانید که کجاها را باید از دست ندهید و بتوانید از لحظه به لحظه سفرتان لذت ببرید. با ما همراه باشید.

مشاهده مطالب
فرهنگ

فرهنگ (0)

در این بخش شما را با فرهنگ ها و آداب و رسوم شهرها و مناطق مختلف ایران آشنا می کنیم. در دل هر فرهنگ کهن ایرانی داستانی نهادینه شده است. با ما در این بخش همراه باشید

مشاهده مطالب
مکان های تاریخی

مکان های تاریخی (0)

در این بخش لیست کاملی از مکان های تاریخی ایران آورده شده است. ایران به عنوان یک تمدن کهن دارای قدمت تاریخی و بناهای قدیمی زیادی می باشد. با ما همراه باشید

مشاهده مطالب
غذاها

غذاها (0)

غذاهای ایرانی شهرت جهانی دارند. در این بخش لیستی از غذاهای هر منطقه ایران را آورده ایم تا شما را با ذائقه های مختلف مردم ایران آشنا کنیم تا بدانید هنگام سفر به هرجایی چه غذایی را امتحان کنید.

مشاهده مطالب
سوغات

سوغات (0)

شاید انتخاب و خرید سوغاتی سفر یکی از کارهای سخت سفرمان باشد. در این بخش از گردشگر لیستی از سوغاتی های مناطق مختلف کشورمان را آورده ایم تا بتوانید در طول سفرتان انتخاب درستی از سوغاتی ها داشته باشید. با ما همراه باشید.

مشاهده مطالب
موزه ها

موزه ها (0)

موزه های هر کشوری نشانی از تمدن آن کشور به حساب می آید. ایران نیز به عنوان یک تمدن اصیل و کهن دارای آثار باستانی فراوانی است که در موزه های هر شهری می توان یافت. در این بخش لیستی از موزه های ایران آورده شده است. با ما همراه باشید.

مشاهده مطالب
26/11/1395
برای رتبه دادن باید ثبت نام کنید
(0 رای)

موزهی قاجار یا خانه امیرنظام؛

قطعاً با دیدن کردن از این جاذبه، هر شخص گردشگری علّت دو اسمی بودن این جاذبه را در خواهد یافت. چراکه با ورود به مجموعه، علاوه بر این که مبهوت زیبایی های معماری و ساختاری این خانه میشویم، با هر گامی که در سالنهای بدیع و زیبای آن برمیداریم، در میان آثار تاریخی مربوط به دورهی قاجاریه غرق میشویم، بطوری که حتّی با ضعیفترین قوّهی تخیل هم میتوان زندگی آن روزگار را متصوّر شد.

این خانه که امروزه کاربری موزهای به خود گرفته است، منزل شخصی به نام آقای امیرنظام گروسی بوده که توسط وی در دورهی ناصرالدین شاه و زمانی که امیرنظام پیشکار بوده بنا گشته است. در سال 1370 شمسی سازمان میراث فرهنگی کشور این بنا را خریداری و با شماره 1749 در فهرست آثار ملی کشور ثبت و در سال 1385 شمسی نیز اقدام به مرمّت و بازسازی آن نموده است.

این عمارت زیبا متشکل از دو طبقه با 1500 متر مربع زیربنا با حیاطی فراخ میباشد. وقتی در وسط حیاط میایستیم و به بنای مجموعه مینگریم، 16 ستون بلند و با عظمت را میبینیم که زیباییهای معماری آن دوره را به رخ میکشند. بهمانند همهی بناهای مربوط به دورهی قاجار، در این بنا نیز شاهد پنجرههای مشبک اُرسی با شیشههای رنگی، گچبریها و آینه کاریهای زیبا هستیم که در این مجموعه به اوج خود رسیدهاست. زیرزمین این بنا نیز دارای حوضخانهای بزرگ میباشد که خنکی طبیعی آن در ماههای گرم سال، برای گردشگران آرامش بخش خواهد بود.

در کنار زیباییهای ساختاری این مجموعه، ما در جایجای آن شاهد آثاری تاریخی هستیم که در تالارهایی با نام های زیر جای گرفتهاند؛

تالار سکه، تالار چینی، تالار آبگینه، تالار فلزات، تالار بافته، تالار موسیقی، تالار خاتم، تالار سنگ، تالار اسلحه، تالار معماری و شهرسازی، تالار رجال و فرامین، تالار قفل و تالار فانوس که در طبقه اول و زیرزمین قرار گرفتهاند. این تالارها پر از آثار تاریخی مربوط به دوره قاجار میباشند که دیدن از آنها میتواند بسیار لذتبخش باشد.

این مجموعهی ارزشمند در محلهی ششگلان تبریز واقع میباشد که برای گردشگران عزیز از نظر دسترسی بسیار مناسب است چراکه در نزدیکی یکی از آثار ارزشمند دیگر تبریز یعنی مقبرهالشعرا بوده و میتوان با رفتن به این منطقه، از دو جاذبه این شهر دیدن کرد.

خانه امیرنظام همه روزه بجز ایام تعطیل رسمی، از ساعت 8 صبح تا 6 بعد از ظهر آماده دیدن می‌باشد.

 

02/05/1395
برای رتبه دادن باید ثبت نام کنید
(0 رای)

مجموعه‌ی گورستان و زیارتگاه خالد نبی در منطقه‌ای کوهستانی، در 6 کیلومتری روستای گچی‌سو و بر فراز قله‌ی کوه «گوگچه داغ» که در بین مردم به قله‌ی «قدرت» نیز معروف است، واقع شده و حدود 700 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

خالد بن سنان، آخرین پیامبر مبلغ مسیحیت بوده که در سرزمین بهشت عربستان، یعنی «یمن» می‌زیسته و آن‌گونه که معروف است، در سال 530 میلادی به نبوت رسیده است. معجزات و کراماتی مانند حضور 40 روزه در یک گور به وی نسبت داده شده است.

زیارتگاه خالد بن نبی به ‌صورت بنایی مسقف با پلانی چهارضلعی با تعدادی پنجره و در فلزیِ ساده است و بر هیچ کدام از آن‌ها، کتیبه‌ی تزئین دیده نمی‌شود. درِ ورودی آرامگاه، طاقی هلالی دارد. از نمای بیرون، بر سقف آرامگاه خالد نبی، گنبدی سبزرنگ دیده می‌شود.

در نزدیکی و پایین‌تر از بقعه‌ی خالد نبی، آرامگاه «عالم بابا» و آرامگاه «چوپان آتا»، دره‌ای به نام «پنج شیر» و نیز چشمه‌ی «خضر دندان» قرار دارند. اهالی محل معتقدند که «عالم بابا» پدر همسر خالد نبی و «چوپان آتا» شبان وی یا یکی از اولیای گمنام و یا یکی از همراهان وی بوده است. همگی آن‌ها، مورد توجه و احترام ترکمن‌ها هستند.

در قسمت شرق مقبره چوپان آتا، پیوسته به آن، بر روی یک رشته تپه ماهورهای خاکی که ارتفاع آن‌ها به کمتر از ارتفاع محل آرامگاه خالد نبی است، گورستان عظیمی دیده می‌شود که حدود 600 سنگ مزار استوانه‌ای تا ارتفاع حداکثر 2 متر در آن وجود دارد. هر چند به دلیل دور بودن و سختیِ دسترسی به این مکان، پژوهش کمی در ارتباط با آن صورت گرفته، در باب این گورستان و سنگ‌های مزار غیرمتعارف موجود در آن، مقالات متعددی نوشته شده است.

02/05/1395
برای رتبه دادن باید ثبت نام کنید
(0 رای)

در 55 کیلومتری راه مراوه، جنگل قپان، یکی از نقاط زیبای «گوکلان‌دشت» است. با گذر از «آراز علی شیخ»، «آجی بیک» و «پاشایی»، به دره‌ی زیبای قپان می‌رسیم. در فاصله‌ی 500 متری دست چپ جاده، بنایی آجری است که از دور به قلعه‌ی نظامی یا کاروانسرا شبیه است و زیبایی و ظرافت معماری آن جلب نظر می‌کند. بنایی است 4 برجه که بالای هر برج، دیدگاه مانندی ساخته‌اند. در دو طرف سردر ورودی، دو صورت خورشید کاشی‌کاری شده است. طرح و رنگ کاشی‌ها، قاجاری است. از سردر اصلی وارد حیاطی به ابعاد 14.5 متر می‌شویم. 23 حجره‌ی طلبه‌نشین اطراف حیاط است. بالای سردر ورودی، اتاقی تابستان‌نشین ساخته‌اند. مشعلی گچ‌بری شده در مدخل حیاط است. حجره‌ها گنبدی‌شکل و آجرفرش است.

مسجدی در 50 متری شمال بنای اصلی واقع شده. طول و عرض خارج آن 19×14 متر است. کتابخانه‌ای به نام «امام محمد غزالی» متصل به بنای مسجد است که در آن، کتب دینی اهل سنت و جماعت قرار دارد.

بنای مدرسه و مسجد، متعلق به دوره‌ی قاجاریه است. براساس تاریخی که بر سر در ورودی مدرسه کتابت شده، در سال 1328 قمری ساخته شده‌اند. در زلزله 1348، بنای مدرسه و مسجد آسیب زیادی دید؛ آن‌ها را تجدید بنا کردند. مدرسه در تاریخ 21 مهرماه 1354 به‌شماره‌ی 1124 در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده است.

متولی این مدرسه در ابتدا، «سید قلیچ ایشان» بوده و پس از وی، «سید کریم ایشان»، پسر او، تولیت مسجد را عهده‌دار شد. مقبره‌ای چهارگوشه با گنبدی مدور در سمت راست جاده مقابل مدرسه واقع شده که در آن، «سید قلیچ ایشان» به خاک سپرده شده است.

 

01/05/1395
برای رتبه دادن باید ثبت نام کنید
(0 رای)

باغ پرندگان مشهد اولین باغ پرندگان شرق کشور است که در منطقه تجاری گردشگری سپاد واقع­ شدهاست.

در این باغ بالغ بر 80 نوع پرنده دریایی و خشک‌زی از کم‌یاب‌ترین گونه‌های کشورهای آسیایی نظیر ایران و هندوستان، و هم‌چنین پرندگانی از آفریقا به نمایش در آمده‌است. از جمله این پرندگان می‌توان به قرقاول، زاغی، طاووس سفید، مرغ مینا، حواصیل بزرگ، جغد، شتر مرغ، طوطی و ... اشاره کرد.

حدود 60 درصد از پرندگان به صورت آزاد در محوطه و 40 درصد باقی‌مانده به علت کم‌یاب بودنشان در اتاقک‌هایی مجهز نگهداری می‌شوند.

در ساخت این مکان تفریحی از طبیعی‌ترین ابزار نظیر سنگ، چوب، نی و پوشال استفاده شده‌است.

صدای چهچهه و آواز پرندگان در کنار استخر آب و آب‌نماهای زیبا فضایی دلنشین و آرام‌بخش را جهت بازدید و تفریح و سرگرمی گردشگران به‌وجود آورده‌است. 

ساعات کار: 09:00 صبح الی 21:00 (09:00 شب)   

 

30/04/1395
برای رتبه دادن باید ثبت نام کنید
(0 رای)

بازار تبریز با داشتن بیش از یک کیلومتر مربع مساحت، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده دنیا می‌باشد که در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران و در سال 1389 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده‌است. این بازار با داشتن حدود 5500 باب حجره، مغازه و فروشگاه، 40 گونه شغل، 35 باب سرا، 25 باب تیمچه، 30 باب مسجد، 20 باب راسته و راسته بازار، 11 باب دالان، 5 باب حمام، 12 باب مدرسه و با قرار گرفتن شهر تبریز بر سر چهار‌راه جاده‌ابریشم، به‌عنوان اصلی‌ترین مرکز دادوستد مردم ایران به‌شمار می‌رفته که شاهد گذر روزانه هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی بوده‌است.

تاریخ این بنا بصورت دقیق مشخص نمی‌باشد ولی بسیاری از جهان گردانی که از سده چهارم هجری تا دوره‌ی قاجاریه از این بازار بازدید کرده‌اند، درباره‌ی آن اطلاعاتی ارائه نموده‌اند. از آن جمله می‌توان به جهانگردانی چون ابن بطوطه، مارکوپولو، جاکسن، اولیای چلبی، گاسپار دروویل، الکسیس سوکتیکف، ژان شاردن و ... اشاره نمود که در نوشته‌هایشان از رونق و شکوه بازار تبریز تمجید کرده‌اند.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این بازار نسبت به بازارهای مشابه، حفظ انواع کسب‌وکار در آن می‌باشد. بدین معنی که با گذر از راسته‌ها و سراهای آن شاهد حجره‌ها و مغازه‌هایی هستیم که قدمت کسب‌وکار آن به چند نسل می‌رسد. این بازار بجز مواردی نادر، شکل سنتی خود را حفظ نموده‌است و از این‌رو بینهایت جذاب می‌باشد. همچنین در این بازار بی‌شک همه نوع محصول و کالایی را می توان یافت؛ از طلا، جواهر و فرش گرفته تا هر آنچه که فکرش را بتوان کرد. از این‌رو می‌توان بازار سرپوشیده تبریز را بهترین مرکز خرید سوغاتی‌های آذربایجان نامید.

بازار تبریز علاوه بر تنوع بالای محصولات، زیبایی‌های معماری بخصوصی دارد که ارزش ساعت‌ها پیاده‌روی و گشتن را دارد. اگر قصد دیدن از آن را دارید، حتما کفشی راحت و نرم بپوشید تا با آسایش تمام از آن لذت ببرید.

بازار تبریز در مرکز شهر تبریز واقع گشته که در ضلع راسته‌بازار (راسته‌کوچه) آن مسجد جامع تبریز و خانه مشروطه را می‌توانید بیابید که از جاذبه‌های گردشگری دیگر این شهر به‌شمار می‌روند.

30/04/1395
برای رتبه دادن باید ثبت نام کنید
(0 رای)

دسته‌ی عظیمی از آثار ایران را مساجد تاریخی تشکیل می‌دهند که یکی از زیباترین آن‌ها مسجد جامع تبریز می‌باشد. این مسجد علاوه بر زیبایی‌های معماری خود، دارای قدمت تاریخی قابل توجهی نیز می‌باشد که به دوران سلجوقیان برمی‌گردد. در کتاب‌های تاریخی آن را جامع کبیری نیز نامیده‌اند. این مسجد در سال 1310 با شماره‌ی 171 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

قدیمی‌ترین بخش این مسجد شبستان آن می‌باشد که دارای طاق و گنبدهایی با ستون‌های هشت گوش آجری است که گچ‌بری‌های ظریف و هنرمندانه‌ی دوران سلجوقیان را به‌همراه دارند. این مسجد در دوره‌ی ایلخانیان مغول بسیار اهمیت داشته و مورد مرمت قرار گرفته و بخش‌هایی نیز بدان اضافه گشته است و محراب رفیع گچ‌بری شده‌ی آن، یادگاری از این دوره می‌باشد.

در دوره‌ی حکومت آق‌قویونلوها، گنبدی مزین به کاشیکاری‌های معرق با دستور سلجوق شاه بَگیم، زن اوزون حسن به این مسجد اضافه گشت.

مسجد فعلی حاصل مرمت‌ها و بازسازی‌های حکومت قاجار و حسینقلی‌خان دنبلی حاکم وقت می‌باشد، چراکه پیشتر به‌دلیل زلزله تا حدی تخریب گشته بود.

امروزه می‌توان از دو سمت وارد محوطه‌ی این مسجد زیبا شد. یکی از طرف بازار سرپوشیده‌ی تبریز و دیگری از طرف خیابان شهید مطهری (راسته کوچه). در هر دو حالت وارد حیاطی آرامش بخش می‌شویم که حوضچه‌ای زیبا در وسط آن جای‌گرفته است. یک سمت این حوضچه اقامتگاه‌هایی هستند که امروزه در اختیار طلبه‌های دانشجو قرار داده‌شده‌است. در اطراف، شاهد نمازخانه‌های مسجد می‌باشیم که معماری شاخص اسلامی را به نمایش گذاشته‌اند. گلدسته‌های عظیم این مسجد نیز زیبایی بخصوصی به این مسجد بخشیده‌اند.

دیدن از این صحن و مسجد به هنگام گذر از بزرگترین بازار سرپوشیده‌ی جهان می‌تواند خستگی پیاده روی را کمتر نماید.